Zahlađenje odnosa među partnerima ne dolazi samo od sebe, već zato što partneri prestanu da se trude oko odnosa. Često se dešava da ljudi s godinama zanemare brak zbog toga što više vremena i energije investiraju u druge oblasti života – posao, akademsko usavršavanje, društveni status.
Neminovno je da parnerski odnos ne može da bude glavni fokus stalno, ali nije dobro ako ga zanemarujemo previše dugo ili previše često. Kao i u mnogim drugim stvarima, važno je pronaći balans – ako smo zbog povećane količine obaveza na poslu ili oko ostarelih roditelja morali da stavimo vezu ili brak u drugi plan, trebalo bi da se potrudimo da nadoknadimo propušteno vreme i pažnju.
Koje konkretne stvari možemo da uradimo?
Izađite iz rutine – planirajte i radite zajedno stvari koje će učiniti vaš život uzbudljivijim.
Učinite da se partner oseća posebnim – pokažite mu rečima i postupcima zbog čega ste odabrali baš njega (ili nju) za svog životnog saputnika.
Svako ima potrebu da bude sam – dozvolite sebi i partneru individualne aktivnosti. Ponekad je potrebno da se razdvojimo kako bismo poželeli da se opet sastanemo.
Svake nedelje napravite prostor i vreme samo za vas dvoje – to može da bude odlazak na večeru, u šetnju ili spa centar. To može da bude i veče kod kuće, pod uslovom da budete usmereni isključivo jedno na drugo.
Radite zabavne stvari zajedno – spremajte hranu, gledajte komedije, šalite se, idite u zabavni park.
Postavite zajedničke dugoročne ciljeve – investirajte novac u nešto, naučite strani jezik ili postavite sebi nove fitnes ciljeve.
Podelite obaveze u kući kako biste imali više vremena da uživate zajedno.
Rešavajte konflikte – zajedničke aktivnosti i zabava neće biti blagotvorni ako postoje potisnuta osećanja i nerešeni problemi u vezi kojih se svađate iznova.