063 88 13 548 psihoterapija@budiok.com

PERMA model sreće i psihološkog blagostanja (Martin Seligman, 2011) čini pet elemenata ključnih za postizanje osećanja sreće, ispunjenosti i smisla.

P – Positive emotions (pozitivne emocije)
Optimizam i sposobnost da sagledamo prošlost, sadašnjost i budućnost u pozitivnoj perspektivi omogućava aktivan i produktivan pristup životu u svim njegovim sferama.

E – Engagement (aktivan život)
Svima nam je potrebno da pronađemo aktivnosti kroz koje ćemo moći da postignemo osećaj smislenog angažovanja i emotivnog ispunjenja – aktivnosti koje će biti dovoljno izazovne za naš intelekt i veštine i kroz koje ćemo moći da učimo, rastemo, napredujemo i osećamo da smo uradili nešto vredno i važno za sebe.

R – Relationships (međuljudski odnosi)
Odnosi i socijalne konekcije su jedan od najvažnijih aspekata života. Ljudi teže ka emotivnoj povezanosti, ljubavi i snažnoj fizičkoj i psihološkoj bliskosti sa drugima. Zbog toga je izgradnja pozitivnih odnosa sa porodicom, partnerom i prijateljima od izuzetne važnosti za kvalitet života.

M – Meaning (smisao)
Smisao nam daje razlog za život i doživljaj da život ima veću i višu svrhu. Smisao je lične prirode, što znači da ne postoji jedan univerzalni smisao već svako mora da otkrije, odnosno kreira svoju svrhu postojanja.

A – Accomplishments (postignuće)
Postavljanje realističnih ciljeva i akcija usmerenih ka njihovom postignuću nas motiviše i pruža osećanje zadovoljstva, samopouzdanja i ponosa. Ciljevi uvek treba da budu u skladu sa onim što osoba vidi kao svoje životne vrednosti.

Prvi korak u primeni ove teorije na život jeste da u svakom trenutku budemo svesni elemenata koji ga čine i da ih koristimo kao smernice za stvari ka kojima treba da težimo. Briga o sebi i fizičkom zdravlju doprinosi vitalnosti, zbog čega se često sreće kao dopuna opisanom modelu sreće i blagostanja.