063 88 13 548 psihoterapija@budiok.com

Psihijatar i psihoterapeut su obučeni da pruže pomoć ljudima koji se suočavaju sa psihološkim problemima, ali u čemu je razlika između ove dve vrste stručnjaka i kako da znate koga treba da konsultujete ako se osećate loše?

Razlika u obrazovanju

Psihijatar je po osnovnom obrazovanju doktor medicine, kao recimo i lekar internista, što znači da je stekao znanje o sistemima i funkcijama u ljudskom telu, kao i veštinama obavljanja pregleda i planiranja tretmana za svako medicinsko stanje. Nakon osnovnih studija psihijatar je završio specijalizaciju iz psihijatrije, gde je naučio kako se dijagnostikuju i tretiraju različita psihološka stanja, kao što su bipolarni poremećaj i shizofrenija. Kao i svaki drugi lekar, psihijatar može da prepisuje lekove. Pacijenti se najčešće upućuju psihijatru od strane lekara opšte prakse i psihologa kako bi im se utvrdila odgovarajuća vrsta i doza farmakoterapije.

Psihoterapeuti su po osnovnom obrazovanju najčešće psiholozi, mada je psihoterapija kao disciplina otvorena i za sve ostale koji su završili neki fakultet, poželjno humanistički fakultet ili fakultet iz oblasti društvenih nauka. Psihoterapeut prolazi odgovarajuću edukaciju nakon koje je obučen da pomogne ljudima koji imaju emocionalnih poteškoća. Ako je psihoterapeut ujedno i psiholog, to znači da može da primenjuje i tumači psihološke testove koji se koriste u psihodijagnostici (psihološkoj proceni ličnosti i psihičkog i kognitivnog funkcionisanja). Psihijatar isto može da bude psihoterapeut ako je stekao odgovarajuće obrazovanje u nekom od psihoterapijskih modaliteta. Psihoterapeuti pružaju psihološku pomoć i usmereni su na klijentov način razmišljanja i emocije. Mogu da rade sa pojedincima, parovima, grupama ili porodicama.

Razlika u pristupu

Razlike u obrazovanju se preslikavaju na razlike u pristupu problemima. Psihoterapeuti pažljivo posmatraju ponašanje, kao i način na koji razmišljate. Ako ste depresivni i teško vam je da ustanete iz kreveta, preporučiće vam da zauzmete drugačiji pristup svom problemu i da se aktivirate. Psihoterapeuti prate obrazac ponašanja i način razmišljanja koji doprinosi pojavi i održavanju problema.

Psihijatri više obraćaju pažnju na biologiju i hemijsku neravnotežu u mozgu. Na primer, ako ste depresivni prvo će utvrditi da li imate nedostatak vitamina ili problem sa tiroidnom žlezdom, dakle, isključiće druge dijagnoze i obično nakon toga prepisati medikamente.

Kako psihijatar i psihoterapeut rade zajedno?

Psihijatar obično zbrinjava teža psihijatrijska stanja, kao što su bipolarni poremećaj, teži oblici depresije, suicidalnost ili učestali napadi panike kada je svakodnevna funkcionalnost pacijenta narušena u velikoj meri, dok je psihoterapeut više usmeren na postizanje sveobuhvatnih promena u stavovima, navikama i načinu života. Ove dve vrste stručnjaka mogu da sarađuju u svim onim slučajevima kada su osobi potrebne obe vrste pomoći.